چگونه یک مقاله را ویرایش کنیم!

“اگر نوشتن یک هنر است، ویرایش کردن یک علم است”

هنگامی که نوشتن یک مقاله تمام می‌شود زمان کامل کردن آن فرا می‌رسد. انجام پروسه‌ی ویرایش به شکل صحیح قدم های نهایی برای تولید یک مقاله‌ی عالی است. ویرایش خوب، مانند نوشتن، مهارتی است که باید با گذشت زمان کامل شود. حتی آثار برجسته ترین نویسندگان هم نیاز به ویرایش ماهرانه دارد.

بنابراین، چگونه می توانید مقاله خود را ویرایش کنید تا از خطاها در مقاله جلوگیری کنید؟ چگونه تعیین می کنید چه تغییراتی باید ایجاد کنید؟

این راهنمای گام به گام به شما نشان می دهد که چگونه خطاها را حذف کنید و مقاله خود را کامل کنید.

۱) رها کنید!

این می تواند وسوسه انگیز باشد که کار خود را در عرض چند دقیقه انجام دهید. از اصرار خود برای انجام همه کارها با یک حرکت خودداری کنید. درعوض، وقتی مقاله خود را نوشتید، استراحت کنید. وقت خود را صرف انجام کاری غیر مرتبط کنید تا بتوانید با دیدی تازه به سمت مقاله برگردید.

۲) قسمت آسان را همان ابتدا انجام دهید

دستورالعمل های قالبی که باید مقاله بر اساس آن نوشته شود را بررسی کنید و از یک نرم افزار ویرایشگر استفاده کنید تا اطمینان حاصل شود که از دستورالعمل های عمومی و الزامات قالب پیروی کرده اید. بدانید که خطاهای نگارشی ساده و خطاهای مربوط به عدم رعایت قالب مقاله شما را از دید خواننده بی احتیاط و غیر حرفه ای جلوه  می دهد.

۳) همه موارد واضح باشند

یک مقاله خوب از ساختار واضح، پیوستگی و یکپارچگی منسجم و آشکار بین جملات و پاراگراف ها برخوردار است. به عنوان مثال، یک قالب استاندارد به صورت زیر خواهد بود:

  • پاراگراف اول گیرا و هیجان انگیز. این شانس شما برای جلب توجه و حسن نیت خوانندگان به مقاله ی شماست. این پاراگراف جای مناسبی است که جزئیات جالبی مطرح کنید و به خوانندگان خود بگویید قصد دارید چه نکاتی را بیان کنید.
  • جمله ی آغازین هر پاراگراف. این جمله هدف نگارش شما را اعلام می کند و باید در مقاله شما در ابتدا نوشته شود. معمولاً این جمله به عنوان اولین جمله پاراگراف دوم نوشته می شود.
  • پاراگراف ها با ساختار عالی. پاراگراف های اصلی مقاله شما باید تمام نكات مربوطه را كه می خواهید در مورد آنها بحث کنید، پوشش دهد. مطمئن باشید که متن شما با هدفی واضح برای اثبات صحت ادعای شما نوشته شده است.
  • نتیجه گیری قوی. نتیجه گیری شما باید قوی ترین نکاتی را که در ساختار مقاله درج کرده اید، بازگو کند. اگر توصیه ای برای خوانندگان مقاله دارید، این قسمت مناسب ترین مکان است.

۴) منظورتان را صریح بیان کنید

مقاله تان را مرور کنید تا مطمئن شوید نوشته شما واضح و دقیق است. هدف شما انتقال دقیق اطلاعات مربوطه است. از کلماتی استفاده کنید که جملات روشن و کوتاه را ایجاد می کنند و از زبان ضعیف و قطعات بی معنی خودداری کنید. اصطلاحات و کلیشه های کمی شناخته شده نیز باید حذف شوند. برای اینکه یک مقاله کامل و تحقیقاتی بنظر برسد، می تواند وسوسه انگیز باشد که شامل اصطلاحات و مفاهیمی خاص در صنعت باشد. مراقب آن باشید! این روش ها برای خواننده غیرطبیعی بنظر می رسد و ارزش کار شما پایین می آید.

۵) تعصب را کنار بگذارید

یکی از بزرگترین اشتباهاتی که نویسندگان جوان مرتکب می شوند این است که عاشق عبارات و واژه های انتخاب شده خود می شوند. تمام پاراگراف ها را به خاطر یک جمله ایجاد نکنید. صفحات را بازنویسی نکنید زیرا به یک عبارت علاقه دارید. در ویرایش خود بی رحم باشید و هر چیزی را که باعث می شود کاغذ شما خواندنی نباشد را حذف کنید.

۶) حقایق را واضح و مستقیم بگویید

هرگونه حقایق یا ارقامی را که در مقاله شما وجود دارد، دو بار بررسی کنید. تنها از صحیح بودن اعداد مطمئن نشوید،  اطمینان حاصل کنید که شماره هایی که شما به آنها به عنوان مرجع نوشته اید از سندی که ذکر کردید گرفته شده است. اطمینان حاصل کنید که نقل قول ها صحیح هستند و همه ی منابع ذکر شده و تصاویر مربوطه به درستی درج شده اند.

۷) یک بار کافی است!

شما یک مقدمه فوق العاده نوشتید که خوانندگان شما را به هیجان و اشتیاق در می آورد. آنها درک کاملی از رساله شما و علاقه ای به نحوه اثبات آن توسط شما دارند. خواننده شما توجه می کند، بنابراین شما فقط باید یکبار مسائل را بگویید. هرچه مقاله شما کوتاه تر باشد، استفاده از این تاکتیک سخت تر است. بهتر است مراقب باشید و از تحریک خواننده خود با یادآوری های مکرر و استفاده بیش از حد عبارات خودداری کنید.

۸) یک صاحب نظر باشید

نویسندگان حرفه ای از ساختارهای معلوم، جایی که انجام دهنده ی کار ذکر می شود، را به منظور نوشتن پروژه های واضح که برای خواندن جذاب هستند حفظ می کنند. برای یادگیری این سبک از این دو نکته ساده استفاده کنید:

  • جملات خود را طوری تنظیم کنید که فاعل جملات شما ذکر شده باشد. به عنوان مثال، نوشتن “من کتاب را روی میز قرار داده ام.” به جای “کتاب روی میز قرار داده شد”

  • از فعل “بودن” بیش از اندازه استفاده نکنید. جایگزین هایی موجود هستند مانند “وجود دارد، وجود خواهد داشت، وجود داشته باشد.” راه هایی را بیابید که جملات خود را با ساختار و کلمات مختلف بیان کنید. برای مثال، جمله “آنچه وی امروز گفت، تناقض آشكاری با آنچه او روز گذشته گفت دارد.” می تواند با جمله ی “آنچه او امروز گفت، با آنچه او روز گذشته گفت مغایرت دارد.” جایگزین شود.

۹) ساده بنویسید

زمان نوشتن مقاله فرصتی برای آزمایش ساختارهای گوناگون یا نظریه های مختلف دستور زبان نیست. هنگام تهیه مقاله برای مخاطبان دانشگاهی، بهتر است از ساده ترین قوانین نگارشی ممکن استفاده شود. مقاله نویسان، به جای اثبات هوش خود یا ترکیب جملات جذاب، می توانند استاندارد و سادگی را در هر قالب و ساختار در نظر داشته باشند.

۱۰) بررسی دوباره

هنگامی که مقاله کامل شد، چندین بار آن را بخوانید و ایرادهای املایی و دستور زبانی را بررسی کنید. سعی کنید مقاله خود را از آخر به اول بخوانید تا یک چشم انداز تازه داشته باشید.

۱۱) به اشتراک بگذارید

برای یافتن زمینه هایی که نیاز به اصلاح و بهبود دارند، مقاله خود را با دوستان یا اعضای خانواده که دانش کافی را دارند به اشتراک بگذارید. آنها می توانند دورنمای ارزشمندی در مورد جنبه های گوناگون مقاله شما ارائه دهند و برخی از موضوعاتی که ممکن است نادیده گرفته باشید را نیز، مشخص کنند.

هر بار که نوشتن یک مقاله را تمام کردید، این فهرست را مرور کنید و به سرعت متوجه خواهید شد که ویرایش طبق این قوانین بسیار موثر است. بعد از مدتی متوجه خواهید شد که مقالات خود را با مفهوم بسیار واضح تری از آنچه محصول نهایی شما به نظر می رسد می نویسید. یادگیری درست هنر ویرایش، شما را به یک نویسنده بسیار بهتر تبدیل می کند.

دسته بندی ها.

آخرین دیدگاه‌ها